Jdi na obsah Jdi na menu

 

Jaký byl příměstský tábor REPTILclubu 2024


První ročník příměstského tábora zaměřeného na mapování plazů ČR jsem plánoval na 5 dní. Nakonec se z něj stalo dobrodružství pro více než 30 dětí, které si užily tři skvělé turnusy v létě 2024. Můj pocit z úspěchu potvrdila zpětná vazba od dětí i rodičů. Jednou z výhod mého tábora je dlouhá doba hlídání dětí – od 7:00 do 16:30 – což umožňuje rodičům pracovat v klidu, aniž by po práci museli pospíchat vyzvednout své ratolesti.

Pondělí

První den každého turnusu byl věnován poznávání plazů v REPTILclubu. Děti získaly základní přehled o tom, kdo patří mezi plazy. K mapování plazů používáme moderní aplikaci iNaturalist, kterou jsme dopoledne trénovali na hledání fotografií českých plazů v okolí REPTILclubu. Děti se učily ukládat záznamy do aplikace, nacvičovaly si správné chování při spatření plaza a osvojily si základy jeho ochrany. Zdůraznili jsme, že je zakázáno plazy chytat nebo brát do rukou.
Důležitou pomůckou pro mapování byly Ochranářské deníky, které jsem připravil ve spolupráci se žáky ZUŠ Chomutov.

p7080918.jpg

Před obědem jsme vyrazili na první výpravu do Podkrušnohorského ZOOparku. Cestou jsme navštívili malou lokalitu v obydlené části, kde lze pozorovat slepýše křehké (Anguis fragilis). Dvakrát ze tří turnusů jsme měli štěstí a slepýše opravdu spatřili. Tím jsem dětem ukázal, že plazy lze najít i mimo přírodní rezervace.
Oběd jsme si vychutnali v restauraci Tajga. Odpoledne děti nahlédly do práce ošetřovatelů plazů v ZOO a užily si přednášky o medúzách a plazech v teráriích. Pozorovali jsme želvy bahenní (Emys orbicularis) i zmije obecné (Vipera berus). Po odpočinku na hřišti jsme den zhodnotili a rozloučili se v REPTILclubu.

img_20240812_132746.jpg

Úterý

V úterý jsme hledali užovku podplamatou (Natrix tessellata) a ještěrku zelenou (Lacerta viridis). Vlakem jsme se dopravili do Kadaně a pěšky pokračovali do Tušimic. Tento den byl nejnáročnější – jak vzdáleností, tak vysokými teplotami, které při prvním turnusu přesahovaly 36 °C. Nesl jsem s sebou 8 litrů vody, což nám jen tak tak vystačilo. Děti se musely naučit šetřit vodou a rozdělit si zásoby na celý den.

img_20240815_115945.jpg
Ještěrky jsme viděli při každém turnusu, v srpnu dokonce čerstvě vylíhlá mláďata. Užovky podplamaté se nám ukázaly až během posledního turnusu. Oběd jsme dostali od Turbopizzy, která nám jídlo doručila téměř až do lesa. Den jsme zakončili skvělým občerstvením u patrového autobusu v zahradnictví Studený. Návrat autobusem byl klidný – většina dětí odpočívala a někteří dokonce usnuli.

img_20240820_124045.jpg

img_20240820_130132.jpg

Středa

Ve středu jsme se vydali za naší největší užovkou, užovkou stromovou (Zamenis longissimus), do Stráže nad Ohří. Spolek Zamenis, konkrétně Radka Musilová a Karel Janoušek, pro nás vždy v Osvinově připravili úžasný program.
Cestou jsme pátrali po užovkách, slepýších a ještěrkách. Dvakrát jsme viděli užovky stromové, včetně mláďat. První turnus měl štěstí na metrovou užovku obojkovou (Natrix natrix), zatímco druhý a třetí turnus objevily mláďata ještěrek obecných (Lacerta agilis).

img_20240814_104536.jpg
Ve spolku Zamenis jsme si opekli buřty a vyslechli poutavou přednášku o ochraně užovek. Po návratu na vlak jsme zhodnotili den a pokračovali v debatě o možnostech ochrany plazů.

img_20240814_124047.jpg

Čtvrtek

Čtvrtek byl odpočinkový den v horách. Autobusem jsme vyjeli na Horu svatého Šebestiána, kde jsme pozorovali ještěrky živorodé (Zootoca vivipara) v krásném horském prostředí. Navštívili jsme vodopády a studánku, kde jsme se osvěžili, a zakončili den hrami na velkém dětském hřišti.

img_20240813_091419.jpg

Pátek

Dva turnusy se věnovaly tématu invazivních druhů a prozkoumávaly jezírko v chomutovském parku, kde se vyskytuje želva nádherná (Trachemys scripta elegans). Ačkoli jsme ji nezahlédli, náladu nám zvedl dobrý oběd a odpolední zmrzlina. Třetí turnus si za odměnu užil nový výlet do Velkých Žernosek, kde jsme našli ještěrky zelené a dokonce kudlanku nábožnou, což je důkaz oteplování klimatu.

img_20240823_104228.jpg

Závěr

Během tří týdnů jsme pozorovali užovku obojkovou, stromovou, podplamatou, ještěrky obecné, zelené a živorodé i slepýše křehkého. Jediným nesplněným cílem zůstala užovka hladká (Coronella austriaca), protože léto bylo na její pozorování příliš horké.

img_20240712_134245.jpg

Jak se vám líbí?

Kudy z nudy

Kudyznudy.cz - nejlepší začátek výletu

Mapa

Statistiky

Online: 6
Celkem: 180410
Měsíc: 3736
Den: 106